काठमाडौं । पाकिस्तानमा आज आम निर्वाचन हुँदैछ । यसैबीच, मुख्य दावेदार मानिने इमरान खान जेल मात्रै गएका छैनन्, उनलाई मृत्युदण्डको सजाय पनि हुनसक्ने अनुमान गरिएको छ ।

कुनै समय पाकिस्तानी सेनाले इमरानलाई सर्वोच्च पदमा पुर्याएको थियो, अहिले उनको विरुद्धमा उभिएको छ । रावलपिंडीको अडियाला जेलमा रहेका पूर्वप्रधानमन्त्री विरुद्ध सेनाविरुद्ध विद्रोहको आरोप पुष्टि भएमा मृत्युदण्ड निश्चित छ ।

गत वर्ष मे ९ मा, इमरान खानको पार्टी पाकिस्तान तहरिक ए इन्साफ (पीटीआई )का कार्यकर्ताहरूले जिन्ना हाउस ९लाहोर कोर्प्स कमाण्डर हाउस०, मियाँवाली एयर बेस र फैसलाबादको आईएसआई भवन सहित दर्जनौं सैन्य आधारहरूमा तोडफोड गरेका थिए।

रावलपिंडीको सैन्य मुख्यालयमा समेत आक्रमण भएको थियो । अनुसन्धानका क्रममा इमरानका कार्यकर्ताले आक्रमण गरेको पत्ता लागेको थियो । अहिले यस मामिलामा इमरान लगायतका विरुद्ध मुद्दा चलिरहेको छ । उनलाई यो आक्रमणको मास्टरमाइन्ड भनिएको छ ।

उनले आक्रमण आफूले नभई सेनाले गरेको बताएका छन् । यो सम्पूर्ण हमला लन्डन सम्झौताको हिस्सा थियो। वास्तवमा, इमरानले पूर्व प्रधानमन्त्री नवाज शरीफ फेरि सेनाको गुड बुकमा आएको आरोप लगाएका छन्। उनी यसैमार्फत सत्तामा फर्कन चाहन्छन् । सबै कुरा सावधानीपूर्वक योजना बनाएर भएको थियो र उनको पार्टी सत्ताबाट टाढा होस् भनेर उनलाई फसाइएको थियो।

सेना सधैं पाकिस्तानको सबैभन्दा शक्तिशाली निकाय हो। यही कारणले गर्दा यहाँ सैन्य सरकारहरू बनिरहे । यसका विरुद्धमा उपस्थित हुनेलाई कडाभन्दा कडा सजाय र मृत्युदण्डसमेत हुने व्यवस्था यस सैनिक ऐनमा गरिएको छ । सन् १९५२ मा बनेको आर्मी ऐन अन्तर्गत सैनिक मात्र नभई सर्वसाधारणलाई पनि कारबाही गर्न सकिन्छ ।

त्यसको दफा ५९ मा कसैले देश विरुद्ध कुनै कारबाही गरे वा सेना वा सुरक्षा बल विरुद्ध आक्रमण वा षड्यन्त्र गरेमा आजीवन कारावास वा मृत्युदण्डको सजाय हुन सक्ने उल्लेख छ ।

यस धाराअन्तर्गत भारतीय नागरिक कुलभूषण जाधवलाई मृत्युदण्ड दिइएको थियो। सेनाले भारतको तर्फबाट जासुसी गरेको आरोप लगाएको थियो । पाकिस्तानी जनता पनि यस खण्डबाट अछुतो छैनन्। उदाहरणका लागि, मानवअधिकारकर्मी इद्रिस खट्टकलाई जासुसीको आरोपमा १४ वर्षको जेल सजाय भयो।

सेना ऐन मार्फत निर्दोषलाई समेत पक्राउ गरी सजाय हुने मानवअधिकारकर्मीहरुको आरोप छ । इमरान आफैंको कार्यकालमा २० जना सर्वसाधारण नागरिकलाई यस ऐनअन्तर्गत पक्राउ गरिएको थियो ।

हाल इमरान खानविरुद्ध करिब १५० मुद्दा विचाराधीन छन्, जसमध्ये सैन्य अखडामा भएको आक्रमण पनि एउटा हो। मे महिनामा भएको हमलाको यो मुद्दा पाकिस्तानको सैन्य अदालतमा चलिरहेको छ । प्रत्यक्षदर्शीको बयान पनि लिइएको छ, जसले इमरान नै यस हमलामा संलग्न भएको बयान दिएका छन्।

हाल पाकिस्तानको सर्वोच्च अदालतले सैन्य अदालतलाई आफ्नो फैसला दिन प्रतिबन्ध लगाएको छ तर आज नभए भोलि यो फैसला आउनेछ । पाकिस्तानको इतिहास पनि यस्तो छ कि सेनालाई चुनौती दिने कोही पनि जोगिएका छैनन् ।

तपाईको प्रतिक्रिया